16.09.2021

За стан вілли «Подолянка» мають нести відповідальність власники і Управління охорони історичного середовища

За стан вілли «Подолянка» по вулиці Чупринки 96, яка руйнується, мають нести відповідальність сторони, що підписали охоронний договір — власники та Управління охорони історичного середовища. Цей договір зобов'язує власника підтримувати пам'ятки в належному стані, а Управління — стежити за тим, щоби власник виконував свої зобов'язання та за потреби притягнути його до відповідальності. Якщо управління не справляється зі своїми функціями, потрібно напрацювати правильний режим взаємодії та ініціювати зміни до законодавства, що унеможливлять повторення таких ситуацій. Про це розповів Андрій Дячишин, депутат «Голосу» у Львівській міській раді.

«Місцеві мешканці звернулися до нас в червні 2021 року. На їх думку, віллу свідомо доводять до руйнації, а неодноразові звернення до влади не дають результату. Сам будинок руйнується, територія навколо нього засмічена, неодноразово виникали пожежі. Мешканці жаліються також і на те, що Управління охорони історичного середовища досі не встановило відповідну охоронну дошку на пам'ятці», — повідомив депутат «Голосу».

Вілла «Подолянка» (1908), що знаходиться на вулиці Чупринки, 96 перебуває в приватній власності. В 2014 році вона була внесена до Державного реєстру пам'яток України місцевого значення. Згідно з відповіддю Управління охорони історичного середовища на депутатський запит, на віллу «Подолянка» з 21 липня 2015 року було накладено охоронний договір як на пам'ятку культурної спадщини.

Згідно з умовами договору, власники мають утримувати будівлю в належному санітарному, протипожежному та технічному стані, впорядкувати територію, не допускати там будівництва або інших робіт, що можуть зашкодити пам'ятці. Також власники «Подолянки» мають одразу повідомляти Управління охорони історичного середовища про будь-які руйнування, аварії чи пошкодження і своєчасно вживати заходів, щоби утримувати памятку в належному стані. Власник має нести відповідальність, кримінальну чи адміністративну, якщо пам'ятці завдають пошкоджень і є загроза її руйнування. Зі свого боку, контроль за виконанням договору накладається на Управління охорони, яке має накладати на власника штрафи та стежити за тим, щоби той відшкодовував збитки.

«Таким чином, є дві сторони договору — власники вілли і Управління охорони історичного середовища. І обидві сторони мають нести відповідальність за об'єкт. Той стан, в якому вілла «Подолянка» перебуває зараз свідчить про те, що ані власники, ані управління не справляються зі своїми обов'язками щодо пам'ятки», — повідомив Андрій Дячишин.

За його словами, згідно з охоронним договором, в 2016-2017 роках власники вілли мали реставрувати будинок, але цього не було зроблено. Не встановили і охоронну дошку на фасаді будинку, хоча мали це зробити ще 2015 року.

«Маємо нарешті знайти тих, хто буде нести відповідальність за стан вілли і зупинить її руйнування. Надзвичайно важливо, що місцеві мешканці проявляють таку ініціативу, піднімають такі важливі теми, витрачають свої сили і час на те, щоби звертати увагу влади на проблеми на місцях, що вони небайдужі до міста, в якому живуть. Тепер питання до влади. Якщо управління не має змоги виконувати свої зобов'язання, потрібно напрацювати правильний режим взаємодії та ініціювати зміни до законодавства, що унеможливлять повторення таких ситуацій», — наголосив депутат «Голосу».