01.09.2021

Вакцинація VS дистанційне навчання: хто кого?

Вже другий рік поспіль навчальний рік починається в умовах пандемії коронавірусу і це викликає занепокоєння тим, чи зможуть діти прийти до своїх класів? Чи безпечно буде приходити до шкіл? Чи захищені будуть вчителі?

"Якщо ми хочемо, щоби школи працювали і діти отримували якісне навчання, то маємо зробити все, щоби вчителі були вакциновані. Зараз у Львові немає проблем з вакциною — її, як то кажуть, до кольору, до вибору. Питання лише в тому, щоби вчителі розуміли необхідність такого кроку" — про це пише Іванна Герус, депутатка "Голосу" у Львівській обласній раді, голова комісії освіти, науки та інновацій в блозі на Zaxid.net.

"В Міністерстві освіти повідомили, що станом на 27 серпня в Україні вакцинована половина вчителів. Станом на 29 серпня на Львівщині першу дозу отримали майже три чверті освітян — 73%. І це один з найвищих показників по країні! До таких необхідних 80% лишається небагато. Однак чимало освітян відмовляються вакцинуватися з різних причин", — розповіла вона і додала, що вакцинація в Україні не є обовязковою і ніхто не має право заборонити приходити на роботу викладачу, який не хоче щепитися з тих чи інших причин.

"Вчителям необхідно вакцинуватися, бо вони працюють з великою кількістю дітей. І дуже важливо, щоби навчання проходило не онлайн, а в шкільних класах, не за моніторами, а в безпосередньому спілкуванні. Пам'ятаємо, як непросто було і викладачам, і учням, і особливо батькам під час минулорічного жорсткого карантину, коли школи були зачинені і всі були змушені перейти в інтернет. Одні освітні заклади були готові до того більше і мали необхідну матеріальну базу. Для інших, особливо шкіл у сільській місцевості, це стало несподіванкою і випробуванням. Зараз запровадили ковідну субвенцію, за якою школи можуть готуватися до запровадження дистанційного навчання і закуповувати ноутбуки. Але і вчителі, і діти хотіли би навчатися безпосередньо в класах.

Якість дистанційної освіти виявилася не дуже високою. Багатьом школярам, особливо маленьким, було непросто засвоїти новий матеріал. Особливо першачкам, яким потрібно бодай кілька місяців походити до школи, щоби психологічно налаштуватися, зрозуміти, що таке навчання, а не одразу опановувати дистанційне навчання. Вчителі мали в найкоротший термін перелаштуватися до викладання онлайн, що не завжди було просто. Батьки мусили приділяти дуже багато часу організації своєї роботи і навчання, мусили контролювати, чи включаються діти на уроки в zoom, чи все технічно в порядку. Навряд чи вчителі і учні хотіли би повторити той досвід.

Однак це не виключено. Згідно з постановою Кабміну, школи, в яких буде вакциновано не менше 80% персоналу шкіл, продовжать роботу, навіть якщо регіон вийде з “зеленої зони”. А інші змушені будуть перейти на дистанційне навчання. В управлінні освіти ЛМР повідомили про те, що на дистанційне навчання також переходитимуть класи, в яких більше половини дітей опиняться на самоізоляції. Ніхто не відміняв інші способи захисту — захисні щитки у вчителів, масковий режим на перервах, соціальну дистанцію, дезінфекцію. Але вакцинація — це дієвий спосіб вберегти учнів і викладачів", — йдеться в блозі. 

За словами Іванни Герус, Львівська обласна рада зверталась з закликами максимально поширювати ідею вакцинації серед вчителів ще навесні. Зараз оголошено конкурс для шкіл, де щеплення матимуть більше 80% вчителів — школи зможуть отримати цінні подарунки. Але найкращий подарунок — це безпека вчителів і учнів.