12.05.2021

В червні визначать 10 шкіл, в яких буде запроваджено екологічну програму, ініційовану «Голосом»

Депутати «Голосу» провели зустріч з екоактивістами та представниками освітнього середовища міста, на якій обговорили програму «Чисте місто». Програму планують запровадити в освітніх закладах Львова вже з початком нового навчального року.

Програма стартує вже в вересні 2021 року. Пілотний проєкт передбачає, що в 10 навчальних закладах проведуть тренінги для вчителів, на яких їх навчатимуть тому, як вводити екологічну тематику та питання поводження з відходами в межах конкретних предметів.

Програма розрахована на 3 роки і охоплює вчителів, вихователів навчальних закладів Львівської ТГ і дітей дошкільного та шкільного віку. В 2021 році відповідні уроки будуть введені для дошкільнят та учнів 1-5 класів з пріоритетом на дошкільні заклади, в 2022 році - для учнів 6-7 класів з пріоритетом на позашкільні навчальні заклади, в 2023 році - для учнів 8-10 класів.

Конкретні методичні напрацювання для вчителів розроблятиме робоча група, яка буде сформована після затвердження Програми в червні 2021 року. До неї увійдуть освітяни та екоактивісти. Тоді ж буде затверджено перелік з 10 шкіл, в яких проводитимуться тренінги для вчителів.

Крім того, в 74 освітніх закладах Львова вже з 2019 року встановлені контейнери для сортування сміття. Зараз їх оновлюють, а після запровадження програми планують збільшити кількість шкіл та садочків, де такі сортувальні контейнери будуть встановлені.

Програму ініціювали депутати та партійці «Голосу» Марія Чижишин, Вікторія Христенко, Тарас Миляник, Олег Котис.


Пряма мова

Марія Чижишин, заступниця голови комісії екології, природокористування та енергозбереження, депутатка фракції «Голос» у Львівській міській раді:

У Львові немає жодної навчальної програми спрямованої на екопросвітництво, а виховання культури сортування сміття має починатися з дитинства. Тому ми разом з екоактивістами міста та методистами, обговорювали як цю тему правильно пояснювати дітям і вирішили, що це буде програма із екоуроками. Також плануємо екофестивалі, виїзди на станції компостування, на переробний завод або великі підприємства, які теж сортують сміття, щоб діти не лише чули теорію, а і побачили на практиці.

Олег Котис, координатор Екологічної ініціативи «Чисте місто», депутат «Голосу» у Львівській районній раді:

Нам важливо охопити більшість вчителів, оскільки вони потім безпосередньо працюватимуть з дітьми в кожній школі. Наше завдання зробити так, щоби реально запрацювала схема, за якою в рамках шкільних предметів будуть уроки поводження з відходами. В молодшій школі до процесу ми залучимо класних керівників, вчителів природознавства та основ здоров'я, в середній і старшій школі - вчителів географії, біології, хімії та фізики. В ці навчальні курси введуть по кілька уроків на тему екології, поводження з відходами. Ми запропонуємо вчителям що і як розповідати на таких уроках, куди можна поїхати на екскурсії з учнями тощо.

Тарас Миляник, ГО «Діємо разом», партієць «Голосу»:

Треба щоби посортоване сміття в школах забирали правильно і не змішували, щоби не зникала мотивація у дітей. Зараз це найбільша проблема, яку можна вирішити в ручному режимі, приватно або ж на рівні міста, системно. Важливо також, щоби діти, які навчаться сортувати сміття, могли з дому приносити певну кількість сміття до школи і освітні заклади були до цього готові. Культура сортування впровадиться швидше, якщо діти матимуть можливість підкріплювати свої знання, навіть якщо вдома вони цього поки що не можуть зробити. За три роки сформується покоління дітей, яке матиме іншу екологічну свідомість.