13.07.2021

Школи Львівщини потрібно обладнати системами протипожежної безпеки — «Голос»

Школи Львівщини необхідно обладнати системами протипожежної безпеки, для цього доцільно створити спеціальну програму фінансування. Депутати «Голосу» звернулися з відповідною вимогою до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Кабінету міністрів України та Міністерства освіти на науки України. Під час сесії звернення фракції озвучила Іванна Герус, голова комісії освіти, науки та інновацій.

У зверненні йдеться про те, що школи потрібно обладнати системами протипожежного захисту, захистом від блискавок, забезпечити освітні заклади необхідним інвентарем та майном. В разі невиконання пунктів припису пропонують штрафувати директорів

Однак не можна всю відповідальність перекладати на директорів з огляду на те, що протягом багатьох років держава не вкладалася в протипожежну безпеку. Крім того, згідно з законодавством, відповідальність на виконання цих заходів лежить не лише на керівниках шкіл, а і на органах управління освітою. На забезпечення заходів протипожежної безпеки потрібні відповідні кошти, тому у «Голосі» вважають, що доцільно буде створити спеціальну програму фінансування таких заходів і запустити її вже найближчим часом.

 Повний текст звернення:

ЗВЕРНЕННЯ

до начальнику Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти та науки України щодо відсутності фінансування заходів протипожежної безпеки у закладах освіти

Ми, депутати Львівської обласної ради, вважаємо, що кожна дитина повинна отримати якісну дитину. Тому зараз стурбовані питанням відсутності фінансування заходів протипожежної безпеки освітніх закладах Львівської області та результатами перевірок такої безпеки.

По результатам перевірки закладів загальної середньої освіти згідно з приписами міських відділів Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області директори закладів у майже двомісячний термін повинні виконати такі пункти:

· Приміщення будівель шкіл обладнати системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей). Приміщення будівлі гаражів та теплиць шкіл обладнати системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей).

· З’єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів в приміщеннях шкіл здійснити за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.

· Захист будівель та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку виконати відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» в будівлях шкіл.

· Забезпечити захисну споруду необхідним інвентарем, майном та засобами на розрахункову чисельність населення, що підлягає укриттю (для закладу загальної середньої освіти № 8)

У разі невиконання пунктів припису директори будуть притягнуті до адміністративної відповідальності у вигляді штрафів.

Однак виконання даних заходів потребує значних коштів, які не закладені у кошториси закладів загальної середньої освіти, так і інших закладів освіти. Директори шкіл не є розпорядниками коштів, тому неодноразово зверталися до відділів освіти відповідної територіальної громади з питаннями щодо виділення коштів, проте засновник не може профінансувати всі запити для виконання вищевказаних приписів. Пункти приписів, які не потребують значних фінансових ресурсів, — виконуються.

Притягнення директорів до адміністративної відповідальності не вирішує проблему необхідності покращення протипожежного стану закладів загальної середньої освіти.

Згідно з чинним законодавством відповідальність за виконання заходів протипожежної безпеки в закладах загальної середньої освіти покладається як на керівників цих закладів, так і на їхніх засновників та органи управління освітою.

Так, стаття 37 Закону “Про повну загальну середню освіту” передбачає такі обов'язки засновника закладу: утримання та розвиток заснованого ним закладу освіти, його матеріально-технічної бази на рівні, достатньому для виконання вимог державних стандартів, ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти, вимог трудового законодавства, оплати праці педагогічних та інших працівників, охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки тощо.

Тому просимо врахувати інформацію, викладену у цьому зверненні, при здійсненні контролюючих заходів у закладах загальної середньої освіти Львівської області.

Багато років держава не вкладала в протипожежну безпеку закладів освіти, тому зараз не можна всю відповідальність перекладати на директорів. Це спільна відповідальність Держави та органів місцевого самоврядування. Тому треба шукати шляхи співфінансування чи забезпечувати спеціальні програми.

Тому ми вважаємо за доцільне створення спеціальної програми фінансування заходів ПРОТИПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ у закладах освіти та бачимо необхідність запустити її найближчим часом”.