13.07.2021

Проблеми з дозволами на міжнародні перевезення і чергами на українсько-польському кордоні потрібно врегулювати — Наталія Галецька

Необхідно врегулювати проблеми з дозволами на здійснення міжнародних перевезень та черг на українсько-польському кордоні. Відповідне звернення до президента України Володимира Зеленського, голови Верховної ради Дмитра Разумкова та прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля на сесії Львівської обласної ради зареєструвала Наталія Галецька, депутатка голова Комісії з питань євроінтеграції та міжнародного співробітництва.

У зверненні депутатка «Голосу» зазначила, що останніми роками склалась критична ситуація із міжнародними вантажними перевезеннями у зв’язку з вичерпанням квоти дозволів для нашої держави на проїзд територією Республіки Польща. Ця проблема особливо загострилася у 2018-2020 роках, коли уже в червні-липні вітчизняні перевізники зіткнулися з браком дозволів та чергами на ділянках кордону з ЄС.

«Така ситуація обумовлена кількома факторами. Так, Республіка Польща протягом останніх років систематично зменшує кількісну квоту дозволів — з 260 тисяч у 2014 році до 160 тисяч у 2021. Після вступу у дію Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом у частині поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі товарообіг з Польщею та іншими країнами ЄС щороку зростає, що зумовлює дедалі більшу потребу у вантажних перевезеннях. Частина 2 статті 136 Угоди про асоціацію чітко передбачає, що “Сторони не запроваджують умов взаємного доступу на ринок між Сторонами, які є більш обмежувальними у порівнянні із ситуацією, що склалася на дату, що передує даті набрання чинності цією Угодою”.

Брак або відсутність дозволів та черги на кордоні є викликом для експортерів як Львівщини, так і всієї країни. Фактично, менша кількість дозволів обмежує експорт, зумовлює зростання вартості українських товарів, що експортуються в ЄС та ставить їх у неконкурентне становище, порівняно з іншими світовими виробниками. Також відсутність дозволів негативно впливає на зайнятість населення», — йдеться у зверненні.

Наталія Галецька виступила з проханням вжити дієвих заходів з метою врегулювання проблеми відсутності дозволів на здійснення міжнародних вантажних перевезень та черг на кордонах.

Зокрема,

  • провести додаткові переговори з урядом Республіки Польща про необхідність збільшення квоти дозволів на наступні роки та необхідність зменшення часових нормативів оформлення вантажів і пасажирів у пунктах пропуску з польської сторони до 1 години;
  • переглянути часові нормативи оформлення вантажів у пунктах пропуску з української сторони до 1 години; удосконалити онлайн механізм розподілу квот іноземних дозволів і доступу учасників зовнішньоекономічної діяльності до інформації про наявні залишки квот;
  • розпочати перемовини з Європейською Комісією, а також на найвищому міждержавному рівні з країнами ЄС, у першу чергу Польщею, Угорщиною, Румунією, Італією та Німеччиною, про скасування на взаємних засадах архаїчної та чисто обмежувальної системи квотування перевезень за дозволами;
  • проаналізувати можливість оскарження дій держав-членів ЄС щодо зменшення кількості дозволів в рамках процедури врегулювання суперечок відповідно до Угоди про асоціацію.