01.06.2021

Львів може стати центром штучного інтелекту Східної Європи, — Олекса Возняк

Комісія підприємництва, інвестицій, цифрової трансформації та спадщини ухвалили рішення про розробку стратегії сфери штучного інтелекту у Львові – на основі концепції, яка була розроблена в 2020 році ініціативною групою. Документ планують передати на доопрацювання «Інституту міста», щоби напрацювати конкретні кроки реалізації. Зокрема, провести серію круглих столів, організувати публічну дискусію тощо. 

Концепцію розвитку сфери штучного інтелекту у Львові планують винести на розгляд Львівської міської ради в вересні 2021 року. Нагадаємо, в грудні 2020 року урядову концепцію розвитку штучного інтелекту ухвалив Кабінет Міністрів України. 

На думку Олекси Возняка, депутата «Голосу» у Львівській міській раді, члена комісії підприємництва, інвестицій, цифрової трансформації та спадщини, одного з розробників Концепції, завдяки втіленню цієї стратегії Львів може стати центром штучного інтелекту Східної Європи. 

«Зараз в цілому світі ІТ-сфера пішла в сферу штучного інтелекту — це передова технологія, яка активно використовується. Мета концепції — промоція Львова як міста, що є центром штучного інтелекту Східної Європи. Це дуже амбітна мета. Однак концепція може посприяти промоції Львова як туристичного центра, а також як просувати ІТ-сферу, львівські навчальні заклади тощо», — розповів депутат. 

За словами Олекси Возняка, концепція визначає окремі принципи, механізми до яких можна потім допрацьовувати конкретними ухвалами. «Далі потрібно ухвалювати чіткіші кроки, що рухали би цю стратегію вперед. Є багато програм в різних сферах, що будуть втілювати пункти цієї Концепції», — повідомив він.

«Важливо, щоби місто допомогло розвиватися цьому напрямку, бо в ньому є додана вартість. На рівні міста ми би могли отримувати якісні дані, щоби отримувати якісний результат. Місто також може допомогти локальному бізнесу зрозуміти цінність штучного інтелекту — наприклад, організовувати відповідні заходи», — зауважив Олексій Молчановський, керівник магістерської програми Data Science УКУ, один з авторів Концепції. 

За словами Тараса Юринца, голови Ради конкурентоспроможності міста Львова, якщо ця концепція отримає підтримку, на її основі може бути розроблена програма з конкретними кроками реалізації та завданнями. 

Вікторія Христенко, депутатка «Голосу» у Львівській міській раді, голова комісії освіти та науки у Львівській міській раді наголосила на тому, що потрібна конкретна людина, що буде модерувати і контролювати процес. «Необхідний медійний розголос, щоби ця ініціатива стала реальною», — додала вона. 

Концепція розвитку сфери штучного інтелекту у Львові спирається на міську стратегію «Львів — місто гідного життя». Її пропонують розвивати в трьох сферах: економіки, освіти та міського управління. 

Автори концепції планують розпочати діалог з ІТ компаніями, щоби забезпечити доступність штучного інтелекту для місцевого бізнесу та створити платформу для діалогу ІТ компаній з підприємцями. Бізнес потрібно інформувати про те, як штучний інтелект може підвищити ефективність роботи, для цього залучати експертів і міжнародний досвід. 

В освітній сфері для впровадження Концепції планують організувати курси підвищення кваліфікації для педагогів, в першу чергу вчителів інформатики в школах, та зміни навчальних програм, курси цифрової грамотності для школярів. Для вищої освіти планують забезпечити стажування для викладачів ІТ-напрямів в ІТ-компаніях, створити комунікаційний майданчик між практиками і викладачами, розробити курси зі штучного інтелекту для спеціальностей з-поза ІТ-напрямку та створити PhD програму зі штучного інтелекту. 

На рівні міської інфраструктури штучний інтелект може застосовуватися для аналізу транспортних потоків, завантаженості доріг та парковок, в електронному самоврядуванні, для підвищення безпеки в місті тощо. 

Стратегію розробили Олексій Молчановський, керівник магістерської програми Data Science УКУ, Тарас Юринц, голова Ради конкурентоспроможності міста Львова, Зеновій Верес, директор Освітнього напрямку Львівського ІТ Кластеру, асистент кафедри КСА Національного університету «Львівська політехніка», старший архітектор розробки програмного забезпечення в компанії «SoftServe», Іван Петренко, виконавчий директор Центру Підприємництва УКУ, Михайло Лемак, директор LEM Station та Олекса Возняк, підприємець та засновник ІТ-компанії, кандидат фізико-математичних наук, депутат Львівської міської ради від «Голосу».